Termékeink

Tavak kezelése EM-bio -val



 

 

 

Alkalmazási területek

 

Az EM technológia felhasználását tekintve korlátlan lehetőségekkel bír. Legyen szó mezőgazdasági, állattenyésztési, környezetvédelmi vagy éppen háztartási alkalmazásról mindenhol haszonnal vethető be. Nincs ez másképp a szennyvíz és az élővizek lágyiszap kezelésében sem, ahol segítségével tiszta, antioxidánsokban gazdag és szagtalan víz nyerhető.

 

A túlzott szerves anyag felhalmozódás a felszíni vizekben az élet számára kedvezőtlen folyamatokat indukál, mint például az algák és a cyanobaktériumok túlzott mértékű elszaporodása, amelyek az oxigénháztartást felboríthatják és toxinokat is termelnek, az oxigénhiányos környezetben történő rothadás, mely

során mérgező gázok (kénhidrogén és ammónia) keletkezhetnek és ide sorolható

maga az eutrofizáció jelensége is. Sajnos az ember generálta és a természetes keletkező szennyező forrásokat, amelyből végeredményben iszap képződik, nem lehet megszűntetni végérvényesen egy felszíni vízterületen. A folyamatosan keletkező iszaptömeget időközönként el kell távolítani, amelyre eddig csak mechanikai megoldások léteztek, de ezeket sok esetben nehéz kivitelezni és a költségvonzataik is jelentősek. Az EM használatával nemcsak az algapopuláció szorítható vissza, nemcsak a mérgező gázok tűnnek el, hanem az iszap vastagsága is csökken (akár 50%-al) azáltal, hogy a mikroorganizmusok az üledékben lévő szerves anyagokat feltárják és azok a táplálékláncba épülve hasznosulnak.

 

 

Tavak kezelése, kategorizálása:

 

Itt szeretném megemlíteni, hogy a hazai jogszabályok mennyire érthetőek, egyértelműek csak úgy, mint a hatóanyag tartalomra vonatkozó előírások, jelölési kötelezettségek. Az EM-BIO aktivált mikrobiológiai készítmény, amely a növénytermesztésben használható, ezért, mint minden más „szert” tilos a folyókba, állóvizekbe, vízfolyásokba, tározókba juttatni. Amelynek szerepelnie kell a címkén. Azonban hivatalosan is használható vízkezelésre, ugyanis rendelkezik egy kiegészítő engedéllyel. Nemhogy nem káros a vízi élővilágra az EM-BIO, de nagyban hozzájárul, segíti a biológiai egyensúly helyreállítását. Megszünteti a szennyező anyagok káros hatásait, elkerülhető és, mint fentebb említettük már megszüntethető használatával az eutrofizáció, amely ma igen komoly problémát jelent az állóvizeinkben.

 

A tavakat két nagy csoportra oszthatjuk:

 

Ez a csoportosítás nagyon fontos, hiszen ez elsőként említett csoportban nincs meg a táplálékhálózat összes eleme (zooplankton legtöbbször hiányzik) így az EM-BIO nem tud tökéletesen működni, ahogyan azt teszi a nagyobb méretű horgász, illetve termelő tavaknál! Alapjában véve az EM-BIO önmagában nem alkalmas a kerti tavak algásodásának meggátlására, de a víz minőségi paramétereit nagymértékben javíthatják. Egy kerti tó soha sem lehet teljesen átlátszó, annak igen is algásnak kell lennie, hiszen az algák termelik a vízben az oxigént más élőlények számára.

 

Tavak javasolt kezelése EM-BIO-val:

 

Tavaszi időszak kezdetén 1,5-2,5 litert EM-BIO /10 m3 a szükséges dózis kerti tavak esetén. A tó nagyságától függően a kimért mennyiség 2/3 részét töményen kell kijuttatni a tó vizébe! A másik 1/3 részét vízzel felhígítva (lehetőség szerint a tó vizével hígítsuk) kézi vagy motoros permetezőbe a tó felületére illetve a part menti részeire egyenletesen, teljes lefedettséggel kipermetezni. Az egyenletes kijuttatás rendkívül fontos!

 

 

A tó kezelése történhet EM-BIO mikrobiológiai készítménnyel átitatott kőpor felhasználásával. A szezon második kezelésnél ajánlott apróbb szemcseszerkezetű kőpor vásárlása. Ezt itassuk be EM-BIO-val és egyenletesen szórjuk ki a tó felületére.

A kőpor (ilyen pl a zeolit) maga semleges kémhatású és a pufferkapacitást növeli, tehát segít a pH érték normalizálásában, illetve szinten tartásában. A kőpor a kijuttatott mikrobák szaporodását segíti. Ha rendelkezünk valamilyen vízszűrővel, akkor érdemes a kvarchomok helyére, vagy egy jelentős részére zeolitot tenni. A zeolit fajlagosan igen nagy felülettel rendelkezik a szerkezete miatt, akár csak az aktív szén. A zeolit felületén könnyen megtapadnak a mikroorganizmusok, és így a szűrőn átfolyó vizet sokkal nagyobb hatékonysággal tisztítja, és a zeolit önmagában is nagy hatékonysággal működik a vizek tisztításában. Mennyisége a tóvíz minőségétől függ. Fontos, hogy ügyeljünk a kőpor mennyiségére, mivel túlzott adagolása esetén pont az ellenkező eredmények, vagyis az algák túlszaporodását eredményezheti. Keringtető szivattyú berendezése ne tartalmazzon olyan kiegészítő részt (pl: infralámpa vagy rézszűrő), ami a mikrobára károsító hatással van! A fonalas algák visszaszorítását nem lehet az EM BIO-val megoldani, azt mechanikai vagy kémiai úton lehetséges eltávolítani. A lebegő algák esetében fontos az, hogy milyen alga (pl. zöld-, kovaalga) van jelen a vízoszlopban. Az egyik legfontosabb továbbá, hogy a bakterio-plankton szervezetek (korábban kékalgák) közül melyek azok a nemzettségek, amelyek jelen vannak az ökoszisztémában. Egy kerti tó kezelésénél figyelembe kell venni, hogy milyen a tóvíz és a tápláló víz fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságai. Ezeket terepi, illetve laboratóriumi mérésekkel lehet ellenőrizni. Amennyiben a tápláló víz minősége nem megfelelő, akkor bokashi zsákokat kell kihelyezni a tápláló víz és a tóvíz közé, hogy a tóba már „előtisztított” víz kerüljön. Mennyisége a tápláló víz minőségétől függ. A tó kezelése történhet EM-BIO mikrobiológiai készítménnyel átitatott szalma (legjobb az árpaszalma) kihelyezésével. Az EM-BIO-val átitatott szalmát rascel zsákokba csomagoljuk, majd ezt süllyesztjük le úgy, hogy az teljes mértékben érintkezzen a vízzel. A szalmazsákokat a vízhőmérséklet függvényében 3-4 hetente cserélni kell. Mennyisége a tóvíz minőségétől függ. A kőporos vagy szalmás megoldás mellett külön EM-BIO felhasználása is javasolt. Mennyisége a tóvíz minőségétől függ.

 

 

Szeretném megvásárolni az em-BIO-t!

 

Hagyj üzenetet!
Jelenleg nem elérhető
Ügyintézőnk 9-15 óra között válaszol kérdéseire!